Jak szybko i skutecznie nauczyć się angielskiego

Pewnie nie raz zadałeś sobie pytanie: Jak to jest, że niektórzy potrafią się komunikować w kilku językach, a ty po kilku (kilkunastu?) latach nauki angielskiego w dalszym ciągu masz problem, żeby coś powiedzieć w tym języku?
Jaka jest ta idealna metoda nauki, która daje takie rezultaty?

Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule, a szczegóły w moim najnowszym e-booku:
“JAK SZYBKO I SKUTECZNIE NAUCZYĆ SIĘ ANGIELSKIEGO”

You must unlearn what you have learned.

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest zmiana sposobu uczenia się. Czyli najpierw musisz zapomnieć, czego szkoła nauczyła cię w tym zakresie, bo ta metoda najwyraźniej nie działa.

Polski system szkolnictwa pochodzi w XIX wieku i jest całkowicie sprzeczny z najnowszymi badaniami o działaniu ludzkiego mózgu. Jeśli to czytasz, to zapewne jesteś dowodem na jego nieskuteczność.

Jak zapamiętuje mózg?

Żyjemy w dobie zalewu informacji – do naszego mózgu każdej minuty docierają setki wiadomości. Aby je przetworzyć, mózg musi dokonać selekcji. Informacje, które są odpowiednio wzmacniane, zostają przesunięte do pamięci długoterminowej; te, które nie są – są usuwane.

Ten mechanizm wykorzystuje propaganda, a także reklama. Hasła reklamowe wdrukowują się w nasz mózg właśnie dzięki tej strategii – są wielokrotnie powtarzane, a do tego występują zwykle w parze z obrazem. No i budzą emocje, które są największym sprzymierzeńcem zapamiętywania. Dlatego tak łatwo zostają nam w głowie fragmenty piosenek lub dowcipy.

Proces zapamiętywania można porównać do ogrodnictwa – kiedy do naszego mózgu wpada nowa informacja – ziarenko, musimy ją wzmocnić, czyli podlewać. Podlewana regularnie zakiełkuje i po jakimś czasie wyrośnie z niej piękny kwiat. Proces kiełkowania to wytwarzanie tzw. tropów pamięciowych. Jeśli informacja będzie odpowiednio często powtarzana, to zostanie w naszej głowie.

Jak wzmacniać zapamiętywanie

Możesz świadomie wykorzystać ten proces. Jak to zrobić?

⦁ Często powtarzać, by zbudować nawyk
⦁ Wybierać interesujące treści
⦁ Rozwijać zainteresowania
⦁ Kojarzyć
⦁ Wzmacniać emocjami
⦁ Uczyć się aktywnie

Można też wspomóc się technologią.

W latach 80 ubiegłego wieku dwaj polscy naukowcy dr Piotr Woźniak, biolog i informatyk oraz dr Edward Gorzelańczyk, lekarz i biochemik , zajmowali się badaniami nad ludzkim mózgiem. Dokonali przełomowego odkrycia w dziedzinie nauczania, badając mechanizmy zapamiętywania treści, aby tworzyć trwałe ślady pamięciowe.

Na podstawie wyników swoich badań opracowali system optymalnych powtórek. W 1987 roku stworzyli SuperMemo – pakiet oprogramowania, który opiera się na redukcji do minimum efektu przerwy.

W metodzie tej, zwanej metodą optymalnych powtórek lub metodą inteligentnych powtórek, dla każdego ucznia i dla każdego słowa z osobna wyliczany jest najlepszy termin kolejnej powtórki.

Jeśli pamiętasz słabo, powtarzasz częściej, a jeśli dobrze to powtarzasz najpóźniej, jak się da, by jeszcze pamiętać, ale nie marnować czasu na bezsensowne powtarzanie znanych słów.

Programy komputerowe wykorzystujące algorytm Supermemo 2 (Fiszkoteka, Mnemosyne, Anki) mogą być nieocenioną pomocą w nauce słówek, pozwalając nauczyć się skutecznie ponad 90% nowych słów.

Pobierz bezpłatnie pierwszy rozdział ebooka
„Jak szybko i skutecznie nauczyć się angielskiego”
KLIKNIJ TUTAJ 

Praktyka, praktyka, praktyka

Jedną z najważniejszych rzeczy w nauce języka jest praktyka, czyli regularne ćwiczenie.

Edgar Dale, autor metody audiowizualnej, stworzył piramidę zapamiętywania.

Podzielił on sposoby przyswajania wiedzy na bierne i czynne, wykazując, że używając tych pierwszych (wykład, tekst drukowany, prezentacja), po 10 dniach jesteś w stanie zapamiętać maksymalnie 30% treści.

Dopiero aktywne metody dają szansę na zapamiętanie powyżej 50%, praktyczne zastosowanie i działanie daje 75%, a dopiero konieczność wytłumaczenia jakiegoś zagadnienia innym zapewnia ok 90% zapamiętania treści.

Oto piramida zapamiętywania Dale’a, która to obrazuje.*

Metoda? Nie ma jednej super metody!

Jeśli słyszałeś o cudownej metodzie, dzięki której zaczniesz mówić w języku obcym po dwóch tygodniach, to nie wierz w to! Nauka języka jest długim procesem, wymagającym sporo czasu i wysiłku.

Idealna metoda nauki musi być dobrana do ciebie, czyli:
⦁ Realizować twoje cele
⦁ Odpowiadać twojemu stylowi nauki i twoim oczekiwaniom
⦁ Sprawiać ci radość ☺

Ostatni punkt jest bardzo ważny, bo pozytywne emocje ułatwiają naukę.

Motywacja i nawyk

Motywacja jest tym impulsem, który sprawia, że ci się chce. Niestety, jej poziom spada z biegiem czasu i wtedy przestaje ci się chcieć. Motywację można podtrzymywać, poprzez interesującą tematykę zajęć, lub elementy grywalizacji.

Ale prawdziwym lekarstwem na spadek motywacji jest konsekwencja i zbudowanie nawyku. Regularny kontakt z angielskim powinien stać się dla ciebie tak oczywisty i automatyczny, jak mycie zębów.

Aby do tego dojść, trzeba wykonywać ćwiczenia codziennie, małymi krokami budować nawyk, który stanie się częścią twojego życia.

James Clear w swojej książce “Atomic habits” pokazuje, jak można zbudować nawyk, zmieniając coś drobnego w swoim życiu. Wystarczy zmiana tylko o 1% dziennie, a efekty po roku będą spektakularne.

Dobrą metodą na zbudowanie nawyku jest “microlearning”, czyli codzienne pigułki wiedzy. Są to krótkie lekcje, codzienne aktywności związane z rozwijaniem języka. Zapewniają one regularny kontakt z językiem w sposób przyjemny.

Ja stosuję tę metodę na LinkedIn, gdzie codziennie publikuję post z jakimś zagadnieniem językowym. Są to idiomy, słowa często mylone, lub używane błędnie, zwroty biznesowe, zagadnienia gramatyczne lub kulturowe. Codziennie pigułka wiedzy związanej z angielskim.

Pobierz bezpłatnie pierwszy rozdział ebooka
„Jak szybko i skutecznie nauczyć się angielskiego”
KLIKNIJ TUTAJ 

Baw się dobrze!

Pamiętaj, że najważniejszym warunkiem skutecznej nauki jest przyjemność. Żeby uczyć się skutecznie, musisz dobrze się bawić. Oto siedem złotych rad:

⦁ Dobieraj tematykę do swoich zainteresowań. Porzuć nudne czytanki, szukaj tekstów, które cię interesują. Cokolwiek lubisz – staraj się szukać materiałów na ten temat po angielsku
⦁ Jeśli lubisz czytać – czytaj po angielsku.
⦁ Jeśli lubisz filmy – oglądaj w oryginale z ANGIELSKIMI napisami
⦁ Jeśli lubisz śpiewać – śpiewaj i tłumacz teksty. Korzystaj z https://lyricstraining.com/ by uzupełniać teksty swoich ulubionych piosenek.
⦁ Powtarzaj i mów do siebie na głos – w ten sposób poćwiczysz mówienie bez stresu, osłuchasz się z brzmieniem swojego głosu po angielsku i poprawisz wymowę.
⦁ Korzystaj z mediów społecznościowych w języku angielskim, wchodź w interakcje, komentuj wpisy po angielsku, publikuj posty.
⦁ Zapomnij o nudnych ćwiczeniach gramatycznych – znajdź radość w komunikacji po angielsku, nie bój się mówić i ciesz się angielskim

Podsumowanie

Więcej rad, jak rozwijać poszczególne sprawności językowe, jak ćwiczyć angielski w sposób przyjemny, a przy tym niezwykle skuteczny, znajdziesz w moim e-booku “Jak szybko i skutecznie nauczyć się angielskiego”.

To ponad 70 stron najlepszej wiedzy i praktycznych wskazówek, jak zbudować skuteczny system nauki języka.

E-book jest dostępny w moim sklepie w cenie premierowej. Serdecznie zapraszam na https://ezlearn.pl/sklep/