5 najciekawszych darmowych serwisów edukacyjnych do nauki angielskiego

Internet pęka w szwach od zasobów przeznaczonych do nauki angielskiego. Korzystaj z nich – ucz się gramatyki i słownictwa online. Pomogą Ci w tym liczne, w większości bezpłatne strony internetowe. Znajdziesz tam materiały do czytania, słuchania oraz dodatkowe ćwiczenia.
Oto 5 najciekawszych, darmowych serwisów edukacyjnych do nauki angielskiego:
ISEL (isel.pl) – serwis edukacyjny, zawierający wiele materiałów rozwijających słownictwo, gramatykę i rozumienie ze słuchu. Szczególnie polecam materiały do słuchania. Użytkownik może wybrać interesującą go tematykę i indywidualnie dostosować prędkość czytania. Oznacza to, że na podstawowym etapie nauki uczeń może słuchać nagrań czytanych powoli. W ten sposób wyeliminuje stres związany utrudnionym rozumieniem ze słuchu, który zwykle towarzyszy początkującym. Dopiero w kolejnych etapach nauki uczeń rozumie tekst czytany w naturalnym tempie. Dodatkowym atutem jest wyjaśnienie trudniejszych słów i zwrotów użytych w nagraniach. Szeroki zakres tematyczny sprawia, że każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Oprócz bogatego zasobu listeningów ISEL oferuje także interesujące i zabawne teksty do czytania. Znajdziesz tam  zadania gramatyczne, językowe, a także gry, zabawy i interaktywne quizy.
TED (ted.com) – również TED Talks, to interesujący serwis z krótkimi filmami i wystąpieniami naukowymi w języku angielskim. Platforma pozwala na wybór dziedziny i tematu. Dostępne są też napisy w języku angielskim lub rodzimym (o ile są dostępne), co znacznie ułatwia zrozumienie oglądanego nagrania. Użytkownicy mogą komentować materiały, udostępniać je w serwisach społecznościowych, a także uczestniczyć zdalnie w konferencjach organizowanych przez portal. TED jest zatem nie tylko stroną z ciekawymi filmami, ale także całą społecznością miłośników nauki.
BBC Learning (youtube.com/user/bbclearningenglish) to serwis do nauki angielskiego, oparty na materiałach BBC. Dostarcza filmy wideo z zakresu wymowy, słownictwa, gramatyki i metod uczenia się, a także wiele innych, ciekawych treści, pomocnych w nauce języka. Bardzo ciekawą propozycją są 6 minutes English – krótkie, sześciominutowe programy na różne tematy. W każdej części pojawia się sześć nowych słów lub zwrotów, które są wytłumaczone w treści filmu. Słowa oraz skrypty są zamieszczone pod filmem, dostępne są także w formie pdf.
Breaking News English (breakingnewsenglish.com) to serwis do nauki angielskiego oparty na treści serwisów informacyjnych. Listeningi dostępne są w pięciu prędkościach, co ułatwia zrozumienie i ogranicza stres. Zadania uwzględniają naukę rozumienia ze słuchu, rozumienia tekstu czytanego oraz ćwiczenia słownikowe.
Duolingo (pl.duolingo.com) to jedna z najbardziej popularnych platform do nauki języków obcych (wg autorów używa jej ponad 50 milionów użytkowników na całym świecie). Oferuje naukę przez zabawę, silnie opierając się na zasadach rywalizacji. Należą do nich ustalanie i realizowanie celów, współzawodnictwo ze znajomymi, zbieranie punktów i rankingi. Aplikacja umożliwia naukę wielu języków. Możemy również wybrać jej lokalną wersję językową. Nauka polega na ćwiczeniach leksykalnych i gramatycznych.
Przedstawiłam tu tylko pięć, w mojej ocenie najlepszych serwisów do nauki. Korzystanie z nich może być ciekawą formą uzupełnienia wiedzy i dodatkowej praktyki. Pamiętaj, że każdy kontakt z językiem jest wartościowy i pomoże ci rozwinąć swoja znajomość języka oraz nabrać płynności w mówieniu. Nie zwlekaj więc, tylko łap za telefon lub siadaj przed komputerem i do dzieła! A może znasz jakieś inne fajne narzędzia lub strony do nauki angielskiego warte polecenia? Czekam na wasze opinie.
A na koniec, jak zwykle zachęcam do odwiedzania i polubienia naszego profilu na Facebooku EZ Learn oraz dołączenia do grupy wsparcia EZ Learn – Jak działa angielski gdzie na bieżąco zamieszczam wiele ciekawostek związanych z nauką języka angielskiego.