8 sposobów na naukę języka angielskiego w domowym zaciszu

 
Nauka angielskiego to wspaniała przygoda, która odmieni twoje życie. Dzięki niej poznasz nowe kultury, miejsca i ludzi. Znajomość języka otworzy także przed tobą nowe możliwości zawodowe i ścieżki kariery.
By tak się jednak stało, najpierw musisz rozpocząć naukę. Co zrobić, by była efektywna? Istnieją trzy, niezwykle istotne czynniki, które zadecydują o rezultatach, które osiągniesz.
  • Pierwszy to motywacja, czyli twoja własna, wewnętrzna potrzeba nauczenia się języka.
  • Drugi element to immersja, czyli zanurzenie w języku, niezbędne dla rozumienia i mówienia.
  • Trzecim, niezwykle ważnym elementem, jest praktyka, czyli ćwiczenie tego, czego się nauczyłeś.
Jak rozwijać te elementy, gdy nie mamy czasu ani pieniędzy, aby polecieć do najbliższego anglojęzycznego kraju? Mam dla ciebie kilka skutecznych metod, które możesz wykorzystać u siebie w domu, używając telefonu komórkowego lub komputera, radia i telewizora, a nawet – papieru. Metody te pomogą ci rozwijać trzy kluczowe elementy, o których mówiłam: wzmocnisz swoją motywację do nauki, zanurzysz w języku, a jednocześnie zapewnisz sobie praktykę, czyli ćwiczenie tego, czego się nauczyłeś.
A zatem do dzieła!
Oto 8 wspaniałych sposobów, by angielskiego nauczyć się w domu, na przykład na kanapie:
1. Oglądaj telewizję w oryginalnym języku
Oglądaj cokolwiek, co będzie dla ciebie interesujące: mogą to być seriale telewizyjne lub wiadomości. Seriale telewizyjne mają tę zaletę, że zwykle perypetie bohaterów okazują się wciągające, co sprawia, że oglądający angażują się emocjonalnie w to, co widzą na ekranie. Co więcej, seriale bazują na języku codziennym, możesz więc usłyszeć i zapamiętać słowa czy zwroty przydatne w codziennej komunikacji. Warto także oglądać wiadomości, które najczęściej odnoszą się do wydarzeń, o których słyszałeś już pewnie w języku ojczystym, łatwiej więc będzie ci zrozumieć treść przekazu. Tak naprawdę nie ma znaczenia, co oglądasz, dopóki sprawia ci to przyjemność i pomaga rozwinąć słownictwo oraz sprawność słuchania. Oglądaj także filmy w oryginale, najlepiej z angielskimi napisami. W ten sposób jednocześnie ćwiczyć będziesz nie tylko rozumienie ze słuchu, ale i tekstu pisanego. Mniej zaawansowanym polecam filmy z polskimi napisami.
2. Słuchaj anglojęzycznego radia
Odkąd programy telewizyjne i radiowe są dostępne online, możesz ćwiczyć swój angielski zawsze, kiedy tylko chcesz. Ważne jest, żeby słuchać po angielsku, zaś sama treść jest już absolutnie nieistotna. Nie ma znaczenia stacja, którą wybierzesz. Ważne, abyś starał się słuchać angielskiego, nawet jeżeli nie wszystko rozumiesz. Absolutnie nie przejmuj się tym, że nie rozumiesz tego, co słyszysz – nasz mózg ma taką cechę, że atakowany przez jakiś język po pewnym czasie zaczyna go automatycznie przyswajać i rozumieć. Więc słuchaj, kiedy to tylko możliwe.
3. Pisz bloga
Pisz dziennik lub bloga – to świetny sposób na rozwijanie umiejętności pisania w języku obcym.  Prowadzenie bloga może być bardzo kreatywne, a ponadto relaksujące i odprężające. To najlepszy sposób na regularne ćwiczenie pisania – będziesz kształtować swoją gramatykę i umiejętności pisania oraz rozwijać zdolność używania języka angielskiego. Każde zdarzenie i przemyślenie jest warte opisania (zamieszczenia na blogu). Pisanie bloga da ci również szanse poznania nowych ludzi i prowadzenia dyskusji w języku obcym.
4. Graj w gry wideo
Niewiele osób kojarzy gry wideo z nauką angielskiego. A przecież gry, takie jak RPG (role playing games) są wspaniałym sposobem na ćwiczenie czytania, słuchania, a nawet mówienia po angielsku. Pozwalają także znaleźć anglojęzycznych przyjaciół czy znajomych. Gry wideo rozwijają wszystkie trzy czynniki, o których mówiłam na początku: są wspaniałym źródłem motywacji, zapewniają imersję oraz praktykę, ponieważ wymagają używania języka w czasie gry. I nie przejmuj się tym, że nie znasz wszystkich słów – będziesz zwiększał swoją znajomość słownictwa w trakcie gry!
5. Znajdź kurs online
Wyobraź sobie, że wszystkie zalety konwersacji i kursu językowego możesz mieć na wyciągnięcie ręki i to bez wychodzenia z domu! Wiele szkół oferuje zajęcia online, które zawierają materiały do nauki, kontakt z nauczycielem i wszystko, co jest ci potrzebne, żeby się uczyć angielskiego. Dodatkowo kursy on-line zazwyczaj są tańsze niż ich tradycyjne odpowiedniki. Jeśli tylko chcesz się uczyć, jest to świetny pomysł, żeby wybrać sobie jakieś zdalne zajęcia. Dostępne są również gotowe kursy do samodzielnej nauki, takie jak Lerni, FluentU czy Babbel.
6. Czytaj
Tak – stare, oldschoolowe czytanie książek naprawdę pomaga rozwijać słownictwo oraz rozumienie tekstu, a przy okazji jest po prostu przyjemnością. Możesz więc upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, czytając swoje ulubione książki w języku angielskim. W ten sposób zwiększysz motywację, rozwiniesz znajomość języka, a przy okazji będziesz mieć niewątpliwą przyjemność z czytania. Na początek, bardzo dobrym pomysłem jest skorzystanie z wersji uproszczonych (tzw. readersów, dostosowanych do poziomu zaawansowania) – oferują je wszystkie wydawnictwa, więc bez trudu znajdziesz całą klasykę literatury i wiele innych, wspaniałych książek. Jeśli jesteś na poziomie podstawowym, znajdź książki napisane prostym językiem, z ograniczoną ilością słów i z prostymi strukturami. Ich czytanie będzie stanowiło zachętę do twojego językowego rozwoju. Niewiele rzeczy motywuje bowiem do nauki języka tak bardzo, jak możliwość przeczytania książki i zrozumienia jej. Nie musisz się więc od razu porywać na lekturę Harry’ego Pottera w ojczystym języku autorki – na początek możesz sięgać po łatwiejsze pozycje, których czytanie również sprawi Ci przyjemność.
7. Mów do siebie
To, że mówisz do siebie, wcale nie znaczy, że jesteś szalony. Nasza umiejętność mówienia wywodzi się ze słuchania. Kiedy uczysz się słów lub zwrotów, powtarzaj je na głos. Kiedy zaś wykonujesz proste czynności, opowiadaj je sobie, mów po kolei co robisz. Idąc gdzieś, wskazuj sobie drogę, mów, gdzie masz iść, gdzie skręcić i co zobaczysz po drodze. Opisuj to, co mijasz. To doskonałe ćwiczenie, które pomoże ci osłuchać się z językiem oraz pomoże ci zbudować pewność siebie.
Jeśli jesteś naprawdę odważny – nagrywaj! Zarejestruj krótkie wideo ze swoim przemówieniem albo ze swoją prezentacją na smartfonie czy na komputerze – wówczas będziesz mógł zobaczyć, jak naprawdę brzmisz, kiedy mówisz po angielsku. Da ci to również możliwość porównania swojego angielskiego z wymową native speakerów.
8. Śpiewaj
Nie od dziś wiadomo, że muzyka pomaga w nauce. Chcesz wiedzieć, o czym śpiewa twój ulubiony wykonawca? A może zaśpiewać razem z nim? Nie powstrzymuj się – słowa i zwroty użyte w piosenkach, łatwiej zapadają nam w pamięć. Możesz skorzystać z dowolnej strony z tekstami piosenek (np. tekstowo.pl), choć osobiście polecam stronę Lyrics training (www.lyricstraining.com), która daje wiele możliwości obcowania z muzyką. Z ogromnej bazy, zawierającej zarówno współczesne utwory popularne, jak i klasykę rocka, możesz wybrać ulubionego wykonawcę i utwór. W kolejnym kroku określisz swój poziom zaawansowania języka. Nauka polega na uzupełnianiu brakujących wyrazów w tekście piosenki, który wyświetlany jest pod teledyskiem. Jeśli uzupełnisz tekst poprawnie, przechodzisz dalej. Jeśli nie, słuchasz jeszcze raz, do skutku. Dla odważnych dostępna jest także wersja karaoke. Na platformie istnieje również podstrona z piosenkami dla najmłodszych użytkowników.
Zachęcam cię więc do nauki angielskiego – zaparz sobie filiżankę pysznej herbaty i w domowym zaciszu baw się, jednocześnie przyswajając wiedzę i rozwijając swoje językowe umiejętności i kompetencje.