Cała prawda o Halloween.

Halloween nadchodzi, cieszycie się?
Co myśleć o tym kontrowersyjnym święcie?
Lubicie je, czy ignorujecie?
Dzieci uwielbiają halloweenowe przebieranki, kościół potępia i straszy piekłem.
Czy to prawda, że świętując Halloween czcimy szatana?
Czy należy takich zabaw zabronić, wzorem większości szkół?
Które z tych poglądów są prawdziwe, a które nie?
Oto wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Halloween!
Z poniższego artykułu dowiecie się, że Halloween nie jest świętem amerykańskim, skąd pochodzi, jak jest obchodzone i czy należy się go bać. Zapraszam.

1. Skąd się wziął Halloween?

Halloween jest najstarszym świętem celebrowanym do dzisiaj. Pochodzi z Europy, od staro celtyckiego święta  zwanego Samhain („koniec lata”), kiedy to zacierała się granica pomiędzy światem żywych i umarłych, a dusze mogły przyjść na ziemię, aby odpokutować swoje winy. Jednym ze zwyczajów było palenie ognisk, które miały przyciągać dobre duchy i odstraszać złe.
W X wieku, pod wpływem chrześcijaństwa zwyczaje te zaczęły zanikać, szczególnie, kiedy kościół ustanowił 1 listopada Dniem Wszystkich Świętych, a 2 listopada Dniem Wszystkich Zmarłych, święta te poniekąd zastąpiły stare obrzędy. Jednak w wielu regionach tradycje halloweenowe są nadal obecne.
Najlepszym przykładem jest Irlandia, kraj gdzie 85% ludności to chrześcijanie, a tradycja Halloween jest silnie obecna obok tradycji chrześcijańskiej. To głównie imigranci z Irlandii przynieśli ten zwyczaj do USA w połowie XIX wieku i tam jest on dość młody. Pierwsza parada z okazji Halloween odbyła się 31 października 1920 roku w mieście Anoka w stanie Minnesota.
Bardzo dobrym przykładem połączenia tradycji pogańskich i chrześcijańskich jest meksykańskie święto zmarłych Dia De Muertos, pełne muzyki, tańca, śpiewu i przebrań.
Nazwa Halloween pochodzi od „All Hallows’ Eve”, czyli wigilia Wszystkich Świętych.

2. Czy Halloween to święto pogańskie, lub nawet satanistyczne?.

Tak, Halloween to tradycja pogańska i niepolska, podobnie jak strojenie choinki (zwyczaj germański), czy malowanie jajek (zwyczaj pogański związany ze świętem płodności). Trzeba mieć świadomość, że prawie wszystkie dzisiejsze obrzędy mają swoje źródła w pogańskich zwyczajach. W dzisiejszych czasach Halloween nie jest świętem religijnym, jest po prostu starą tradycją, bez głębszej podbudowy duchowej.
Nie ma sprzeczności pomiędzy obchodzeniem Halloween a wyznaniem, co pokazują dane dotyczące wyznania w krajach, gdzie święto to jest do dziś celebrowane:
Irlandia – 85% społeczeństwa to chrześcijanie, Wielka Brytania – 60%, USA – 70%.
Pomimo takiej przewagi chrześcijan, Halloween jest niezwykle popularny w tych krajach, właśnie dlatego, że nie jest związany z religią. Halloween jest dzisiaj głównie zabawą, która łączy wszystkich. Można przecież iść  na imprezę halloweenową 31 października, a 1 listopada pójść do kościoła i odwiedzić groby zmarłych (choć groby zmarłych należy odwiedzać 2 listopada, a nie 1.)
Warto przypomnieć, że właśnie 31 października 1517 Martin Luter przybił na drzwiach kościoła w Wittenberdze swoje tezy i ten dzień jest w kościołach protestanckich obchodzony jako  Święto Reformacji, które jednak nie koliduje z obchodzeniem Halloween.

3. Dlaczego dynia?

Jest kilka powodów, dla których dynia stała się symbolem Halloween. Po pierwsze trzeba pamiętać, że pierwotnie było to święto jesienne – pożegnanie sezonu letniego, radość z plonów, przygotowanie się do zimy. Dynia to jesienne warzywo, od zawsze symbolizujące zbiory.
W Irlandii wydrążona dynia stawiana przed domem lub w oknie była bardzo popularna dla odstraszania demonów. Według legendy pierwszą zrobił Jack, który błąkając się za karę po świecie zrobił sobie lampion z dyni. Od tej legendy pochodzi nazwa wydrążonej dyni: Jack’o Lantern (Latarnia Jacka), która jest symbolem Halloween.Jednym z podstawowych zadań ognisk i lamp zapalanych przed domami było odstraszenie złych duchów. Co lepiej odstraszy niż dynia z wyciętymi zębami?
Dzisiaj wydrążanie dyni jest jednym z ulubionych zajęć dzieci przed Halloweenem. W USA można kupić specjalne zestawy narzędzi przeznaczonych do tego celu. Wycinanie zębów w dyni jest super frajdą dla młodszych i starszych.

4. Duchy, upiory i straszne przebrania.

Pierwotnie lampy, lampiony z dyni i straszne przebrania miały chronić przed złymi duchami, odstraszać je.
Do dziś najpopularniejszymi przebraniami halloweenowymi są upiory, wampiry, duchy, czarownice i kościotrupy. Przyjęło się, że stroje odwołują się do postaci z horrorów, związanych z magią i czarami. Z tego powodu ostatnio często można spotkać postaci z filmów o Harrym Potterze.
W USA, gdzie komercjalizacja jest największa, ludzie wydają miliony dolarów na stroje i gadżety związane z Halloweenem, a także na makabryczną charakteryzację.
Ma być strasznie, bo Halloween odwołuje się do naszych lęków przed nieznanym.

5. Symbole Halloween

 • Wydrążona dynia (Jack o’lantern)
 • Upiory i straszne postaci z horrorów
 • Czarownice (w kapeluszach i na miotłach)
 • Czarne koty, nietoperze i pająki (bo budzą lęk)
 • Czarne ptaki
 • Szkielety, czaszki i kości
 • Pająki i  sieć pajęcza

6. Kolory Halloween

 • Czarny = śmierć, czarna magia, zło
 • Czerwony = ogień, szatan, krew
 • Pomarańczowy = dynia, jesień, płomienie
 • Fioletowy = mistycyzm, magia, noc

7. Tradycje halloweenowe

 • Cukierek albo psikus (Trick or Treat)
  Jest to najpopularniejsza tradycja związana z Halloweenem. Polega na tym, że poprzebierane dzieci chodzą po domach prosząc o słodycze, a w przypadku odmowy robią psikusa.
  Miałam okazję spędzić Halloween w Claremont w Kalifornii i pamiętam moje zaskoczenie, kiedy wyszłam na ulicę. Zobaczyłam tam tłum ludzi, nie tylko dzieci, chodzący od domu do domu, domy były ustrojone, otwarte i wszędzie można było dostać ciasteczka. Byłam zaskoczona powszechnością tego zwyczaju, bawili się absolutnie wszyscy.
 • Zabawy (parties)
  Zabawy halloweenowe,  bale przebierańców, imprezy tematyczne – wszystko związane z zabawą i przebieraniem się. I znowu zaskoczenie, że te imprezy dotyczą nie tylko dzieci, wielu dorosłych bierze w nich udział. Stroje, maski i inne akcesoria dla dorosłych są niezwykle popularne, przynajmniej w USA.
 • Maratony filmowe
  Równie popularną aktywnością halloweenową są maratony filmowe i wspólne oglądanie horrorów.  Są w Stanach grupy ludzi, którzy co roku oglądają musical „Rocky Horror Picture Show”. Kina organizują specjalne projekcje horrorów późnym wieczorem lub o północy.
Czy rozwiałam wasze wątpliwości? Jesteście gotowi na Halloween?